گیاهان دارویی

ویژگی ها و خواص آویشن چیست؟

ویژگی ها و خواص آویشن چیست

آویشن یک گیاه مدیترانه ای است که در ایران خوب رشد می کند و می توان آن را در همه جای ایران پیدا کرد، این گیاه دارای بیشترین مواد غذایی، دارویی و زینتی است.

از گل ها، برگ ها و روغن آن برای درمان طیف وسیعی از علائم و بیماری ها استفاده می شود به عنوان مثال اسهال، درد معده، آرتروز و گلودرد است.

حال در این مطلب سعی می کنیم به بررسی کاربردهای دارویی و تغذیه آویشن و همچنین تاریخچه و دلیل افزایش محبوبیت آن بین مصرف کنندگان بپردازیم تا بیشتر با آن آشنا شوید.

تصور می شود این گیاه دارای خواص ضد باکتری، حشره کش و احتمالاً ضد قارچ است. مردم در طول تاریخ از آن برای تمیز کردن و محافظت از افت ها، طاعون، و دیگر مرض های سرایتی استفاده می کردند.

به طور معمول شما می توانید این نوع گیاه را به صورت، تازه و دست نخورده، خشک شده و یا به صورت روغن استفاده کنید. آویشن دارای طیف وسیعی از داروهای قدرتمند است.

تیمول(ترکیب بلوری سفید یا بی رنگی می باشد که به عنوان ضد میکروب، ضد قارچ و ضد کرم به کار می رود) به طور طبیعی در ترکیبات این نوع گیاه وجود دارد و به عنوان بی اکسید نیز شناخته می شود.

برای خرید این نوع گیاه بهتر است به مراکزی همچون عطاری ها، فروشگاه های مواد غذایی و دارویی، وب سایت های اینترنتی، و یا تولیدی های فراورده های گیاهی مراجعه کنید تا با کمترین قیمت این محصول را تهیه کنید.

ویژگی ها و خواص آویشن چیست

از مهمترین ویژگی ها و خواص آویشن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- کنترل فشار خون بالا: محققان دانشگاه بلگراد، صربستان، دریافتند که عصاره آبی حاصل از آویشن، فشار خون را کاهش می دهد، بنابراین این یافته ها می تواند پیامدهایی برای انسان داشته باشد.

۲- درمان عفونت های باکتریایی ناشی از غذا: تیمی در مرکز مطالعات علوم دامپزشکی، پرتغال، فعالیت ضد میکروبی این گیاه را بررسی کردند.

آنها گزارش دادند که روغن آویشن، حتی در غلظت کم، بهترین گزینه برای نگهدارنده طبیعی مواد غذایی در برابر چندین باکتری از جمله باکتری های استافیلوکوکو ، انتروکوکوس، اشرشیا و سودوموناس مؤثر است.

۳- درمان سرطان روده بزرگ: عصاره این گیاه می تواند مردم را از سرطان روده بزرگ و همچنین سرطان پستان محافظت کند. محققان دریافتند که آویشن وحشی باعث مرگ سلول های سرطانی پستان می شود.

۴- و صدها مورد دیگر مانند، درمان مشکلات پوستی شایع، درمان عفونت مخمر.

ویژگی ها و خواص آویشن چیست

مشخصات آویشن طبیعی و مرغوب؟

مردم در طول تاریخ از آویشن استفاده کرده اند. به عنوان مثال، مصریان باستان از آویشن به عنوان یک مایع تسکین دهنده استفاده می کردند همچنین در یونان باستان از آویشن به عنوان بخور دادن در معابد استفاده می کردند و آن را به آب حمام اضافه می کردند تا از بیماری های پوستی در امان باشند.

و نیز رومیان از این گیاه استفاده های فراوانی می کردند به عنوان مثال برای طعم دهندگی به غذا ها اضافه می کردند و همچنین به عنوان پنیر نیزاستفاده می شد.

ظاهراً به آنها پیشنهاد می شد که به عنوان یک درمانگر برای افرادی که خجالتی هستند استفاده شود. بقراط، این گیاه را برای بیماری های مختلفی از جمله تنفسی توصیه کرد.

معمولا در ایران مردم آویشن را در باغ ها پرورش می دهند و یا نوع وحشی و طبیعی آن را از کوهای حومه شهر و روستا جمع می کنند.

نوع طبیعی و وحشی آویشن به مراتب خاصیت بیشتری دارد و برای استفاده غذایی و نیز درمانی بسیار موثر است.

افراد می توانند از برگهای تازه این گیاه در چای ها و پخت و پز استفاده کنند و گاهی اوقات آنها را بین لایه های پارچه کتانی قرار دهند تا پارچه از حشرات محافظت شود.

ویژگی ها و خواص آویشن چیست

معتبرترین مراکز خرید عمده آویشن در کشور؟

آویشن رایج ترین گونه گیاهی در ایران است که در بیشتر عطاری ها و فروشگاه های مواد غذایی در طیف گسترده ای برای فروش وجود دارد و به دلیل کاربرد و مزیت های فراوان طرفداران بیشماری را نیز به خود اختصاص داده است.

روش های مختلفی برای تهیه این گیاه وجود دارد و هر کدام از آنها ویژگی های مخصوص به خود را دارند، اما بهترین و باصرفه ترین روش برای تهیه آن استفاده از وب سایت های اینترنتی می باشد.

شما در این روش به راحتی به قیمت ها دسترسی دارید و می توانید کیفیت آن را نیز بررسی و در صورت رضایت برای خرید اقدم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *